عملکرد کنسول های Microsoft و Sony در سالی که گذشت (( فروم ))

نرم افزار


بازی های انحصاری در سال 2010 برای X360 بد نبوده، البته نه به حد کافی. آن ها توانستند بازی های انحصاری زیادی با شرکت های Third-Party عرضه کنند، مثل Mass Effect 2 توسط BioWare که یکی از بزرگترین بازی های سال بود و یا Splinter Cell: Conviction که عنوانی تحسین بر انگیز از Ubisoft Montreal بود. Xbox 360 حتی یک بازی آخرالزمانی همانند Half-Life داشت که برای PS3 عرضه نشد. منظور ما METRO 2033 است. عنوان Sandbox و ترسناک Deadly Premonition هم خیلی سورپرایز کننده بود. بازی های First-Party شرکت Microsoft هم عناوینی بودند که به قدر کافی عالی ظاهر نشدند. Halo:Reach ساخته جدید Bungie هر آنچه لازم بود برای طرفداران این سری آورد، ولی عناوین معروفی مثل Fable III و یا Crackdown 2 کمتر از انتظارات ظاهر شدند. هر دو بازی امتیازها و فروش نسبتا خوبی داشتند (به خصوص Fable III)، ولی همانند پدران خود خوب عمل نکردند. بازی دیگر Microsoft یعنی Alan Wake امتیازات متفاوتی گرفت و فروش بدی داشت. این یک تراژدی بزرگ برای بازی است که بیش از 5 سال در دست ساخت بوده است. با این حال این بازی بسیار زیبا بود و مضامین نوآور زیادی ارائه کرد. طرفداران کنسول X360 از بازی های غیر انحصاری هم لذت زیادی بردند، مثل Bayonetta که روی کنسول 360 خیلی بهتر از PS3 بود. عرضه Kinect هم خیلی با شکوه انجام شد و بازی Kinectimals همانطور که انتظار می رفت، خوب عمل کرد. بازی Harmonix یعنی Dance Central کمک شایانی به فروش این سخت افزار کرد. اگر 360 تنها در یک بخش بدرخشد، آن بخش عناوین دانلودی است. عناوین فوق العاده Super Meat Boy ،Limbo ،Castlevania: Harmoney of Despair و... بسیار درخشان بودند. حتی بازی های XNA هم حرف هایی برای گفتن داشتند، مثل Breath of Death VII.

مضامین


امسال Dashboard جدید بسیار خوب بود و واقعا تجربه ای جدید برای Xbox 360 بود. این Dashboard نسخه قبل را ارتقاء داد و سایت های زیادی را هم پشتیبانی می کرد. توانایی جستجو در Netflix بسیار خوب بود و قابلیت کنترل این Dashboard با صدا برای Kinectداران هم جالب توجه بود. پشتیبانی کانال ESPN3 به صورت زنده و پخش مسابقات مختلف هم در کنار لیست عظیم مضامین این کنسول خیلی موفق بود.

PS3


فروش


Sony در سال چهارم خود، همانند سال چهارم Microsoft نبود. در پایان نوامبر، 3,123 میلیون PS3 در سال فروخت که اگر فروش کلی سال پیش که 4,334 است را در نظر بگیریم، با توجه به یک ماه باقی مانده (دسامبر) Sony تا حدودی بیش از سال پیش فروخته است. این موضوع یک امر غیرعادی نیست، چون با وجود Gran Turismo 5 واقعا پیش بینی می شود چنین اتفاقی بیفتد. در سمت دیگر، ما Move را داریم که مشکل است بگوییم که چطور عمل کرده است. Sony اعلام کرد در سال گذشته 4,1 میلیون فروخته، ولی این نشان نمی دهد چه تعداد باندل به فروش رفته اند. البته Move رکورد NPD را در ماه سپتامبر شکست، ولی نمی توان Move را یک پدیده فوق العاده برای Sony در نظر گرفت.

نرم افزار


خیلی سخت است که بازی های برتر First-Party را لیست کنیم. سال دیگر هم با چنین عناوین بزرگی روبرو خواهیم بود. Sony سال 2010 را با بازی های اوریجینال موفق شروع کرد. عنوان چندنفره MAG جدا از بعضی مسائل تکنیکی، فروش خوبی داشت و در ماه ژانویه با وجود Modern Warfare 2 موفق بود. این بازی ها با عنوان نقش آفرینی White Knight Chronicles ادامه یافتند که فروش خوبی را تجربه نکرد و در مقابل شاهکار Quantic Dream یعنی Heavy Rain کاملا فراموش شد. فروش Heavy Rain خلاف انتظارها و بسیار موفق بود. این در حالیست که این بازی نوآور امتیازات درخشانی هم کسب کرد. در ماه مارچ Sony بازی God of War III را برای عرضه داشت که استودیوی Santa Monica توانست با نقدهای بسیار مثبت نزدیک به 1,1 میلیون در آن ماه بفروشد. علی رقم فروش عالی این بازی، کریتوس (Kratos) آنچنان کمک شایانی به فروش PS3 نکرد و در آن ماه و ماه های بعد ما شاهد رشد فروش PS3 نبودیم. عنوان First-Party دیگر Sony یعنی ModNation Racers هم خوب کار کرد و Gran Turismo 5 هم پس از چندین سال فروش خیره کننده ای داشت. عناوین Launch کنترلر Move خوب هستند، ولی فوق العاده نیستند. امسال عناوین قدیمی و محبوب PlayStation مثل God of War و سری  Slyبه صورت Collection و Remaster شده عرضه شدند که خوب عمل کرد. عناوین خوبی هم توسط Thir-Partyها برای PS3 عرضه شد که می توان به Yakuza 3 و Joe Danger اشاره کرد. فروش بازی های مولتی پلتفرم مثل Madden NFL 11 و Call of Duty: Black Ops هم خوب بود، اگر چه Black Ops روی 360 بهتر فروخت، ولی Madden NFL 11 کم کم توانست رقیب خود را کنار بزند. بازی دیگر مولتی پلتفرم مثل Final Fantasy XIII هم روی کنسول Sony بیشتر فروخت.

مضامین


Sony در امسال بازی های 3D را آینده PS3 پیش بینی کرد. پشتیبانی این قالب در بازی های بزرگ با آپدیت 3.30 و هزاران قابلیت دیگر، PS3 را به یک کنسول با تکنولوژی کامل تبدیل می کند. انجام بازی های Online به صورت مجانی هنوز هم فروش فوق العاده ای برای PS3 در سال 2010 داشته است. PlayStation Plus هم امسال خوب کار کرد که البته کمی مشکل در سرورها مشاهده شد. مهم این است که صاحبان PS3 مجبور نیستند برای دسترسی به Netflix پول اضافی پرداخت کنند.

/ 0 نظر / 55 بازدید