5 دلیل برای اخراج بالم ((‌ فروم ))

اگر اعضای هیات مدیره می‌خواهند رشد اقتصادی شرکت همچنان ادامه داشته باشد و خواهان دستیابی به 20 درصد از اهداف پنج‌ ساله خود هستند، باید به فکر پیدا کردن جانشین مناسبی برای مدیر شرکت یعنی استیو بالمر باشند.
می‌پرسید چرا ؟ چون در هفت سال اخیر که او در راس تمام امور بود و شرکت را به زمین زده است. حتی قبل از اعلام رسمی‌ بازنشستگی گیتس هم، او رئیس واقعی شرکت بود و آمار فاجعه آمیز شکست‌های او گویای همه چیز است.

1ـ شکست ویستا
 از لحاظ فنی ویستا یک قمار خطرناک بود. شاید هنوز شرکت نپذیرفته است که ویستا و خدمات جانبی آن فقط یک شوخی پرهزینه است نه یک سیستم عامل ؛ ولی حتما آنها هم می دانند که هیات مدیره شرکت به این پروژه پرهزینه و جنجالی لقب " آشغال " داده است. حالا سوال اینجاست، چه کسی سکان این کشتی را در دست داشت تا هزاران ساعت کار و میلیاردها دلار صرف شود تا ویستا خلق گردد؟
او کسی نبود جز کاپیتان استیو بالمر!

2ـ شکست تجاری ویستا
البته این شگرد مایکروسافت است که برنامه‌ها و خدمات بی‌فایده و بی‌ارزش خود را با تبلیغات و جوسازی به فروش برساند. ولی این بار بخش فروش شرکت با یک " ماموریت غیرممکن " مواجه بود.
ویستا هیچ برتریی نسبت به ایکس‌پی نداشت به جز قیمت بالاتر،‌ نیاز به سخت‌افزار قوی‌تر و انواع و اقسام پیام‌های مختلف و بی‌معنا !
آشکار است که فروش چنین محصولی واقعاً غیرممکن است.
هر چند بالمر نپذیرفته روند فروش ویستا بسیار ضعیف بوده اما ‌آخرین گزارش فصلی شرکت نشان می‌دهد که فروش ویستا 24 درصد کاهش پیدا کرده درحالیکه  فروش PC در این مدت 15 درصد رشد داشته است!
بالمر هنوز نپذیرفته که ویستا یک شکست بزرگ بوده است. شاید هم حق دارد! اگر او که یک مرد کارکشته دنیای اقتصاد است، فکر می‌کند کاهش فروش، در بازار در حال رشد یعنی عملکرد خوب ویستا!!!‌

3ـ فاجعه یاهو
 اگر مایکروسافت در تصاحب یاهو فائق می‌شد این معامله بزرگترین ادغام ( یا خرید سهام ) یک شرکت IT در تاریخ نام می‌گرفت بطوریکه این تملک به شرکت امکان حضور واقعی هم در بازار جستجوگرهای وب و هم در بازار تبلیغات آنلاین را می‌داد. اما بالمر در اجرای این طرح هم ناموفق بود.
هیچکس نمی‌داند که واقعا امکان این معامله پرسود وجود داشت یا نه اما همگان تایید می‌کنند که سیاست‌های اعمال فشار بالمر باعث شد یاهو به سمت گوگل؛ دشمن دیرینه و شماره یک مایکروسافت تمایل پیدا کند. البته اگر مذاکرات تا حدودی موفق بود، نه به خاطر تلاش‌ها و سیاست‌های بالمر بلکه به خاطر خواست و اعمال فشار Carl Icahn سهام‌دار و عضو هیئت مدیره یاهو بود که سخت مشتاق انجام این معامله بود.

4ـ افول آفیس
فروش باورنکردنی اولین پکیج آفیس را به خاطر می آورید ؟!
به خاطر بیاورید زمانی را که مایکروسافت از عظمت فروش اولیه آفیس 2007 سخن می‌راند!
یک سال بعد، در گزارش فصل پاییز مایکروسافت، دیدیم که عملکرد درآمدی آفیس از رقم 3.4 میلیارد دلار به رقم 3.1 میلیارد دلار رسیده است. آیا واقعا کاهش فروش آفیس منطقی است؟
نکته جالب‌تر اینجاست که مایکروسافت، بله مایکروسافت، اقرار کرده که توانایی پشتیبانی از استاندارد Open XML ( که خودش به بازار عرضه کرده بود ) را ندارد و از فرمت‌های PDF و ODF در آفیس پشتیبانی خواهد کرد. می‌دانید که؛ فرمت‌های دشمن مایکروسافت!
نمی‌توان مشخص کرد که گوگل، SUN و یا هر شرکت دیگر کدام یک سهم بزرگ‌تری از بازار نرم‌افزار نشر رومیزی را می‌برند اما آنچه که مثل روز روشن است اینست که مایکروسافت ضربه جدی دریافت کرده است که اثر آن در آینده نمایان خواهد شد. چه اتفاق خواهد افتاد اگر این پیش‌بینی رخ دهد؟
مایکروسافت در عرض چند سال بزرگترین منبع درآمد خود را از دست خواهد داد. کارشناسان امیدوارند که مایکروسافت برای آن زمان یک تجارت جایگزین در چشم‌انداز خود داشته باشد در غیر اینصورت شاخ به شاخ شدن با بدنه عظیم الجثه گوگل اجتناب ناپذیر است.

5ـ چه کسی پول را دوست ندارد ؟
در اوایل سال، سهام مایکروسافت طی 52 هفته از 37.5 دلار به 28 دلار تنزل پیدا کرد. حالا به نظر شما اگر بیل گیتس کاملاً از مایکروسافت کناره‌گیری کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ شاید در عمل تفاوت چندانی حاصل نشود. چون او در واقع سال‌هاست دیگر دخالتی در پروژه‌های شرکت ندارد و خود را محدود به سیاست‌های کلان کرده است اما بی‌شک رفتن او تاثیر زیادی در بازار سهام خواهد داشت. با این اوصاف بالمر هرگز نتوانسته خود را به عنوان یک رهبر موفق معرفی کند. اگر او از مقامش برکنار شود هم نیازی نیست نگرانش باشید. چون او نه تنها یک میلیاردر است بلکه همیشه می‌تواند در کنار ستارگان بزرگ قرار گیرد و خود را مطرح کند. در واقع او در تمام طول عمرش همین نقش را ایفا کرده است:
"یک دستیار با اختیارات محدود!"

/ 0 نظر / 14 بازدید