انتقال Mailbox کاربران از شبکه‌ا‌ی به شبکه دیگر ((‌فروم ))Exchange Mailbox Migr

برای انتقال Mailbox ها نیز استفاده از ابزارهای Third party، نرم‌افزارهای Backup گیری و حتی ابزار قدیمی‌‌مایکروسافتی به نامExmerge  یا ایجاد pst فایل و استفاده از آن وجود دارد. اما از این میان روش مایکروسافتی قابل اطمینانی که بصورت دستورات Cmdlet اجرا می‌‌شود را بر روش‌های دیگر ترجیح می‌‌دهیم.


دستور Move Mailbox
با استفاده از دستور Move-Mailbox   مستقل از ورژن Exchange نصب شده
 ( غیر از Exchange 5.5 )، می‌‌توان Mailbox ها را میان دیتابیس‌ها، سرورها، دامین‌ها و حتی حوزه‌های وسیع‌تری چون forests جابجا کرد.
یکی از مزایای استفاده از روشMigration  برای انتقال Mailboxها به Exchange2007 این است که قبل از اجرای دستورات بصورت اتوماتیک Pre-check انجام می‌شود بنابراین هنگام انتقال Mailboxها پیغام خطای کمتری خواهیم گرفت و در نتیجه مراحل کار بصورت سعی وخطا انجام نخواهد شد.
مزیت دیگر این است که سرعت انتقال حجم و تعداد زیادی Mailbox در این روش نسبت به روش‌های دیگر بالاتر است و در روش‌های دیگر مدت زمانی که کاربر به Mailbox خود دسترسی ندارد بیش از این روش خواهد بود و همانطور که هنگام استفاده از ADMT برای انتقال کاربران کمترین تاخیر و توقف را در کارهای روزانه‌ایشان ایجاد می‌‌کردیم در این روش نیز کمترین تاثیر منفی را بر فعالیت‌های جاری کاربران خواهیم گذاشت.
همه دوستانی که مدیر شبکه‌های کامپیوتری هستند خوب می‌‌دانند که یکی از مهمترین نگرانی‌های هر مدیر شبکه‌ای دردسترس بودن سرویس‌های شبکه آنهم سرویس بسیار حیاتی Email است.

توجه: فقط هنگامی‌‌که نسخه Exchange 5.5 نصب شده است، نمی‌‌توانیم با این روش Mailbox ها را منتقل کنیم. در این صورت می‌توانیم از ADMT v2.0 برای انتقال مستقیم Mailboxهااستفاده نماییم و یا ابتدا Exchange 5.5 را به
Exchange 2003 ارتقاء دهیم سپس مراحل انتقال را آغاز کنیم.

در نظر داشته باشید که بسته به شرایط انتقال، تا حدودی روش‌ها نیز تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال هنگام انتقال Mailbox ها میان دیتابیس‌های داخل یک دامین می‌‌توانیم از ویزارد انتقال Mailbox در Exchange Management Console استفاده کنیم ولی برای انتقال Mailboxها میان forest‌های مختلف نمی‌‌توانیم از این ویزارد استفاده نماییم و حتماٌ باید دستورات Cmdlet را بکارگیریم.

توجه: چنانچه بخواهیم Mailboxها را میان forest‌های مختلف جابجا نماییم باید در شبکه مبدا Exchange 2000 SP3، Exchange2003 SP1 و یا Exchange2007 و در شبکه مقصدExchange2003 SP1 و یا Exchange2007 نصب شده باشد.

کاربری که دستور Move-Mailbox را اجرا می‌‌کند بسته به نوع سناریویی که اجرا می‌‌شود باید در شبکه‌های مبدا و مقصد دسترسی‌های خاصی داشته باشد به عنوان مثال در این سناریوی خاص باید عضو گروه
 Exchange Recipient Administrator  و Exchange Server Administrator  در شبکه مقصد باشد. جدول دسترسی را می‌‌توانید در سایت مایکروسافت ببینید. علاوه بر آن پیش از اجرای دستور انتقال هنگامی‌‌که دستور $ Get-Credentialرا برای مبدا و مقصد اجرا می‌‌کنید مشخصات کاربر مجاز را از شما می‌‌پرسد و با وارد کردن نام کاربری و رمزعبور مربوطه امکان ادامه کار و انتقال میسر خواهد بود.

آنچه هنگام اجرای دستور Move-Mailbox اتفاق می‌‌افتد را در مراحل ذیل شرح می‌‌دهیم:
ـ ابتدا با سرورهای مبدا و مقصد ارتباط برقرار شده دسترسی به سرورها و ورژن Exchange سرورها کنترل می‌‌شود
ـ جمع آوری اطلاعات مبدا : سرور مشخصات Mailbox کاربر مبدا را کنترل می‌کند تا کاربر مورد نظر Mailbox غیر سیستمی‌‌ داشته باشد.
ـ خواندن اطلاعات مقصد : کنترل می‌‌کند که حجم Mailbox که جابجا می‌‌شود از حجم پیش فرض تعریف شده برای آنها در مقصد بیشتر نباشد. سپس Mailbox کاربر مقصد را فعال می‌‌کند و چنانچه از قبل وجود داشته باشد آنرا با Mailbox مبدا Merge می‌‌کند.
ـ به روزکردن اطلاعات قبل از انتقال : دسترسی به Mailbox را در مبدا غیرفعال می‌‌کند سپس Mailbox مقصد را ساخته غیرفعال می‌‌کند.
ـ انتقال اطلاعات داخل Mailbox : در این مرحله اطلاعات داخل Mailbox را به مقصد منتقل می‌‌کند
ـ به روزکردن اطلاعات بعد از انتقال : مجددا اطلاعات مقصد را بعد از انتقال به روز کرده Mailbox مقصد را فعال می‌‌کند
ـ پس از تکمیل انتقال در این مرحله با توجه به دستوری که انتخاب کرده‌ایم می‌‌توانیم کاربر و Mailbox مربوط به آن را در مبدا حذف کنیم و یا مجددا فعال کنیم.

مراحل اجرایی انتقال
همانطور که گفتیم ترکیب این راهکار که فقط Mailbox ها را منتقل می‌‌کند و استفاده از ابزار ADMT برای انتقال کاربران به ما کمک می‌‌کند تا مجموعه کاربران و Mailbox‌های ایشان را به شبکه جدید انتقال دهیم. به عنوان قدم اول در این سناریو که انتقال Mailbox کاربران منتقل شده به Forest جدید است باید با استفاده از ADMT نام کاربری کاربران را منتقل کنیم. سپس با دسترسی Local Administrator به سرور Exchange مقصد Login نموده و Exchange Management Shell را از منوی Start اجرا نمایید. سپس دستور زیر را برای اطمینان از دسترسی به مبدا اجرا نمائیم.

$SourceCredential = Get-Credential


در این حالت نام کاربری و رمزعبور کاربر مجاز در شبکه مبدا از شما خواسته می‌‌شود. سپس دستور زیر را اجرا کنید و این بار نام کاربری و رمزعبور کاربر مجاز در شبکه مقصد را وارد نمائید.

$TargetCredential = Get-Credential


پس از اطمینان از مجوزهای مبدا و مقصد دستور انتقال Mailbox را مطابق دستور1وارد کنید.

دستور 1
دستور نمونه‌ای که ملاحظه می‌‌کنید Mailbox مربوط به کاربر john را از شبکه Contoso به شبکه Fabrikam منتقل می‌‌کند. به صورت پیش فرض پس از انتقال Mailbox نام کاربری و Mailbox در مبدا حذف نخواهد شد ولی اگر بخواهیم همزمان با انتقال Mailbox کاربر و Mailbox آن را حذف نمائیم می‌‌توانیم با استفاده از دستور 2 این کار را انجام دهیم.

دستور 2
پس از اینکه پیغام موفقیت آمیز کنسول Exchange Management Shell را مشاهده کردید، مطمئن شوید که Mailboxها در Mailbox Store مورد نظر شما قرار گرفته‌اند و به کاربر مربوطه Reconnect شده‌اند.

توجه: اگر کاربرانی که Mailbox آنها منتقل شده است از Outlook2003  یا ورژن‌های قدیمی ‌‌استفاده می‌‌کنند باید مجددا Outlook آنها را تنظیم کنید ولی چنانچه از Outlook2007 استفاده می‌‌کنند از ویژگی Auto Discovery بهره‌مند خواهید شد و نیاز به تنظیم مجدد Outlook کاربران نخواهد بود. البته نگران Outlook 2003  و ورژن‌های قبلی نیز نباشید زیرا با استفاده از تنظیمات اتوماتیک Outlook توسط PRF فایل این نگرانی نیز بیهوده خواهد بود. در ادامه چگونگی استفاده از PRF  فایل را توضیح خواهیم داد.

تنظیم اتوماتیک Outlook توسط PRF فایل
PRF یک فایل Text است که برای ایجاد و در واقع تنظیم اتوماتیک پروفایل MAPI Client یا Microsoft Outlook بکارگرفته می‌‌شود. این فایل را توسط یک Text Editor  مانند Notepad باز کنید تغییرات لازم را ایجاد و سپس در مسیر Share شده قرار دهید تا بصورت اتوماتیک یا Manually قابل اجرا باشد با اجرای آن تنظیمات Outlook بصورت اتوماتیک انجام می‌‌شود.
برای این منظور Outlook Resource Kit را دانلود و نصب نمایید. سپس برنامه Customize Installation Wizard را در پوشه Office از منوی Start ویندوز اجرا کنید.
مطابق شکل‌های 1 تا 5 مراحل ایجاد فایل PRF را دنبال کنید.


شکل 1


شکل 2


شکل 3


شکل 4


شکل 5

همانطور که قبلا گفتیم پس از اتمام ویرایش فایل PRF، آن را اجرا نمایید.
چنانچه پس از تکمیل ویزارد فایل PRF را که Export کرده‌اید با یک Text Editor باز کنید. تصویر مشابه شکل 6 را خواهید دید.


شکل 6

سخن پایانی
در این مقاله نیز سعی برآن داشتیم تا شما را با یکی از روش‌های اجرایی و موثر مدیریت و راهبری دایرکتوری شبکه و سرویس Messaging آشنا کنیم. با این امید که بکارگیری این روش برای شما نیز چون ما راهگشا و موثر باشد.

/ 0 نظر / 15 بازدید