معرفی 10 شاهکار ((‌فر وم ))Google Earth


مقدمه
در این مقاله قصد داریم تا به معرفی جدیدترین امکانات این نرم‌افزار پرداخته و کمی بیشتر با شاهکار گوگل آشنا شویم.
شرکت گوگل با جمع‌آوری مجموعه‌ای بی‌نظیر از نقشه‌های قدیمی چند صدساله، مسیر پرواز ماهواره‌ها، اثرات گرم شدن زمین در قطب شمال و ده‌ها مورد دیگر، این نرم‌افزار را تبدیل به مکانی سرشار از اطلاعات جالب و مفید کرده بطوری که می‌توانید تنها با یک کلیک به این بانک اطلاعات دسترسی داشته باشید. البته نباید فراموش کرد که در گذشته نیز شاهد استفاده هر روزه مردم از Google Sightseeing بوده‌ایم ولی امروزه با اضافه شدن چند ویژگی جدید به این مجموعه بی‌نظیر بر آن شدیم تا با معرفی آنها، شما را با این برنامه و امکانات بسیار آن آشنا کنیم.

آشنایی با امکانات Google Earth
از جمله امکانات جدید و جذاب این نرم‌افزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 سفر به گذشته
جالب است بدانید که مطالب Google Earth فقط شامل اتفاقات حال و آینده نمی‌شود بلکه می‌توان سری به گذشته‌ها نیز زد. آقای David Rumsey با جمع‌آوری حدود 150هزار صفحه از نقشه‌های تاریخی، کلکسیون بزرگی را گردآوری کرده و توانسته با استفاده از این نقشه‌ها مجموعه‌ای ایجاد کرده که زمین را در بین سال‌های 1680 تا 1930 نشان می‌دهد. با مشاهده این اطلاعات متوجه خواهید شد که مرزها با چه سرعتی در حال تغییر و تحول بوده‌اند. این تغییرات برای کشورهای خاورمیانه و همچنین کشورهای اروپایی در دوران قبل از جنگ جهانی بیش از دیگر کشورها بوده است.
برای دریافت این نقشه‌ها و اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به سایت 
www.davidrumsey.com مراجعه کنید.


شکل 1

 مسیر پروار را دنبال کنید 
این امکان جالب نیز طرفداران خاص خود را دارد که البته بعضی وقت‌ها شاهد زیاده روی کاربران در استفاده از آن نیز هستم. همانطور که در شکل 2 مشاهده می‌کنید، یکی از افراد، تمامی هواپیما‌هایی را که از فرودگاه شوش خارج و داخل می‌شوند را علامت‌گذاری کرده است! کاربران و مشتریان سایت 
www.FBoweb.com می‌توانند با استفاده از تسهیلات Google Earth تصاویری زنده و سه بعدی از هواپیما‌های در حال پرواز داشته باشند.
این اطلاعات شامل تمام پروازها بین‌المللی و حتی تعداد زیادی پرواز خصوصی است و هر یک دقیقه یکبار آپدیت می‌شود (فقط 5 دقیقه عقب‌تر از زمان واقعی هستید!)
با تکمیل فرم اطلاعات و ثبت نام در سایت می‌توانید هر هواپیمایی را که بخواهید دنبال کرده و بدانید دقیقا چقدر از فرودگاه مقصد فاصله دارد و یا چقدر طول می‌کشد که فرود آید، اما متاسفانه قادر نخواهید بود که هواپیماها را زودتر به مقصدشان برسانید!


شکل 2

 پخش زنده
در روزهای آغازین اینترنت، مردم خوشحال بودند که می‌توانند به Webcam شخصی در آن طرف دنیا وصل شده و به عنوان مثال منظره جلوی پنجره‌ خانه‌ای را مشاهده کنند. اما امروزه به لطف تکنولوژی و مدیران Google Earth می‌توانید همزمان که در منزل خود به استراحت مشغولید توسط دوربین نصب شده روی کشتی، شاهد منظره‌هایی از اقیانوس باشید!
کمپانی Costa Cruise به تمامی کشتی‌های خود امکان استفاده از دوربین‌های وب‌کم و گزارش‌های هوایی زنده Real-Time Tracking را اضافه نموده است. به این ترتیب می‌توانید به دیدن صحنه‌هایی بنشینید که کاپیتان کشتی از نزدیک شاهد آنها است و شاید پس از مشاهده تعدادی از امواج پر قدرت و دریای پر تلاطم، از اینکه در منزل مانده‌اید بسیار خوشحال شوید!!!
برای مشاهده اطلاعات بیشتر، سری به سایت 
www.costacruise.com بزنید.


شکل 3

 بازی‌های Geocaching (گنج یابی تفریحی)
Geocaching صورت جدید و مدرن بازی‌های گنج‌یاب قدیمی بوده و نحوه بازی به این صورت است که افراد یک شی‌ء را در مکان خاصی پنهان نموده و سپس توسط علامت‌هایی، دیگر بازیکنان را در یافتن آن راهنمایی می‌کنند. امروزه علاقه‌مندان به این بازی با استفاده از GPS بسیار دقیق، محل گنج‌ها را شناسایی، آنها را علامت‌گذاری کرده و بار دیگر آنها را پنهان می‌کنند. هر گنج شامل دفترچه‌ای است که می‌توانید داخلش یادگاری و تاریخ کشف گنج را ثبت کنید!
سایت 
www.geocaching.com از آگوست 2008 تاکنون، حدود 650‌هزار علامت‌گذاری بر روی نقشه‌هایش داشته است که این میزان حاکی از طرفداران زیاد این نوع بازی‌ها می‌باشد. شما نیز می‌توانید بعد از ثبت‌ نام در این سایت و گرفتن یک اکانت مجانی، ابزار لازم جهت انجام این بازی را دانلود کرده و ا نواع نقشه‌های گنج‌یاب را مشاهده نمائید.


شکل 4

 اخبار مربوط به وضعیت هواشناسی
آیا شده تا بهه حال گزارش رادیو و یا تلویزیون از وضعیت هوائی آن روز با واقعیت یکجور نبوده باشد؟! این عامل می‌تواند به قدری مهم باشد که حتی باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی روزانه شود. به همین خاطر گوگل اقدام به راه‌اندازی سایت خبری کرده است تا افراد بتوانند وضعیت هوا را بطور زنده دنبال کنند. این اطلاعات هر 10 دقیقه یکبار آپدیت ‌شده و شما می‌توانید با دریافت فایل Tracks the paths of every major storm & hurricane اطلاعات مربوطه را مشاهده کنید.


شکل5

 مشاهده عکس‌های محلی
امروزه تعدادی از دوربین‌ها از قبیل Nikon Coolpix P6000 مجهز به GPSهایی هستند که بطور خودکار مکان جغرافیایی عکس گرفته شده را ثبت می‌کنند. به این ترتیب می‌توانید عکس‌های خود را به همراه مشخصات کامل (از جمله مکان و زمان گرفتن عکس) به وب سایت مورد نظر خود اضافه نمائید. از طرف دیگر سایت گوگل از چندین روش متفاوت برای جمع‌آوری عکس‌ها استفاده می‌کند، برای مثال به کمک Metal toad Media به تمامی عکس‌های موجود در سایت Flicker دسترسی می‌یابد و به این ترتیب با وجود حدود 302 میلیون عکس آپلود شده در سایت فوق تقریبا شاهد عکس‌هایی از تمام نقاط دنیا هستید!


شکل 6

 گرم شدن زمین Global Warming
یکی از سخت‌ترین مشکلات کارشناسان Climate متقاعد کردن افرادی است که بر گرم شدن زمین معتقد نیستند. متاسفانه آمارهای تهیه شده از تغییرات دما و جو نیز قابل رویت نمی‌باشد و برای بسیاری از مردم، فهمیدن این آمارها و درک این پدیده بسیار پیچیده و مشکل است. یک راه حل کارآمد استفاده از Google Earth است که این آمارها را به گونه‌ای نشان داده تا درک آنها راحت‌تر باشد.
National Snow & Ice Data Center فایل‌هایی را برای Google Earth تهیه کرده که بطور انیمیشن، تغییرات و سرعت ذوب شدن یخ‌های قطب شمال را برای سه ماهه تابستان نشان می‌دهد و با مقایسه آنها با تابستان‌های گذشته، بهتر می‌توان متوجه شدت و جدی بودن افزایش دما و اثرات آن بر روی کرده زمین شد!


شکل 7

 شهرهای سه بعدی
آیا شما تماشای انیمیشن را به دیدن تصاویر فیلم‌ها ترجیح می‌دهید؟
Google  Earth خواهان ترویج حرکت‌های سه بعدی بوده و به همین دلیل با در اختیار گذاشتن ابزار طراحی Sketchup بصورت رایگان قصد دارد تا تصاویر سه بعدی از تمام شهرها و ساختمان‌های مشهور دنیا را در آرشیو خود داشته باشد.
همچنین می‌توانید با بازدید از سایت sketchup.Google.com شاهد کارهای سه بعدی و انیمیشن افراد بوده و با مطالب بیشتری را در این زمینه آشنا شوید.


شکل 8

 یافتن اماکن عمومی
از دیگر موارد استفاده Google Earth می‌توان به جستجو و یافتن رستوران‌های نزدیک، فروشگاه‌ها، پارک‌ها، مترو و اماکن دیگر اشاره کرد که می‌توانید با استفاده از امکان Book Mark این مناطق را برای آینده نیز علامت‌گذاری کنید.
البته در کشورهایی که به مدت طولانی‌تری از Google Earth استفاده کرده‌اند، این امکان فراهم شده تا حتی آپارتمانی جهت خرید یا کرایه نیز پیدا کنند. 


شکل10

 

/ 0 نظر / 17 بازدید